Večer domoljubne poezije i izložba ratnih fotografija u Sinju

U organizaciji Udruge policije Sinja i Cetinske krajine iz Domovinskog rata 90/91 u Veteranskom centru Sinj povodom obilježavanja obljetnice pogibije prvog hrvatskog redarstvenika u Domovinskom ratu Josipa Jovića, 28. ožujka 2025. godine održana je Večer domoljubne poezije te otvorenje izložbe ratnih fotografija pripadnika specijalne policije u Domovinskom ratu.

Izložbu ratnih fotografija članova Udruge sinoć je službeno otvorio predsjednik Udruge i ratni zapovjednik policije u Sinju Ivica Romac Gagi. Na samom početku događaja Klapa policije Sveti Mihovil intonirala je himnu Lijepa naša domovino, a zatim je minutom šutnje odana počast svim poginulim, nestalim i umrlim braniteljima te prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu. Potom je uslijedilo obraćanje uzvanika. Igor Vidalina, voditelj Veteranskog centra Sinj, kao domaćin je izrazio zadovoljstvo što se ova manifestacija odvija upravo u prostoru Veteranskog centra kako bi i sami korisnici usluga Centra mogli izložbu razgledati. Naglasio je da će ista ostati otvorena za javnost do  2.travnja 2025.

Predsjednik UPSCKDR90/91 Ivica Romac  naglasio je kako je nužno i neophodno javnost informirati o značaju i utjecaju policije u Domovinskom ratu, a ovom izložbom samo se u jednom segmentu nastoji skrenuti pažnja na tu važnost.

Dožupan Ante Šošić u svom obraćanju je naveo kako su Hrvati kroz povijest imali težnju ka samostalnosti te je ta povijesna težnja konačno došla u svoju realizaciju kroz Domovinski rat. Dodao je da je važno javnosti prezentirati pravu istinu o Domovinskom ratu i istinskim herojima.

Gradonačelnik Sinja Miro Bulj naglasio je svoju senzibilnost prema braniteljskoj populaciji, jer je i sam branitelj i bivši pripadnik policijskih postrojbi. Zahvalio je članovima i vodstvu UPSCKDR 90791 na njihovom zdušnom angažmanu da pokažu i ukazuju na važnost i ulogu policije u Domovinskom ratu te je na kraju naveo kako su njegova vrata ureda gradonačelnika otvorena za pomoć i podršku Udruzi da se javnost upozna s pravom istinom. istaknuo je da su policajci bili oni prvi koji su stali u obranu suvereniteta RH te da su iz njihovih jedinica formirane ostale braniteljske jedinice.

Nakon obraćanja uzvanika uslijedio  je dio programa koji je organizirala Udruga za promociju umjetnosti i kulture Triljsko srce. Redom su se mijenjali čitači domoljubne poezije od kojih su pojedinci i sam bivši pripadnici jedinica policije, Stipe Čačija, Irena Grubišić Čabo, Snježanka Jadrijević, Nives Juraga Kovačev, Anđelka Vučković, Zvonimir Šipić -Đone i Saša Tadinac.

U glazbenom dijelu programa nastupili su Klapa policije Sv. Mihovil i učenica Glazbene škole Jakova Gotovca Sinj Tina Krstić na violini.

Na večeri domoljubne poezije i otvorenju izložbe sudjelovale su i predstavnice Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine te Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH i Splitsko-dalmatinske županije predvođene predsjednicom nacionalne UDPNHBDR Sandrom Rapčak Škomrlj.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano