U Sinju je 25. kolovoza 2024. godine obilježena 33. obljetnica napada na vojarne bivše JNA i početak oružane obrane od velikosrpske agresije na grad Sinj i Cetinsku krajinu.
Pod vodstvom zločinca Ratka Mladića, u to vrijeme još pod krinkom JNA, 25. kolovoza 1991. godine u ranim jutarnjim satima počeo je združeni napad JNA i srpskih paravojnih snaga na Kijevo i vrlički kraj. U borbama na vrličkom području poginuli su Ante Barać, Ivo Lelas, Ilija Perajica i Ivan Tomaš te Frane Jurić Arambašić u Kijevu.
Kao odgovor na velikosrpsku agresiju istoga dana oko 13:30 sati u Sinju su napadnute JNA vojarne Kula i Rajn-kasarna u kojima su bili pukovi inženjerije i veze, a blokiran je i vojni poligon Kukuzovac. U neuspjelom napadu koji je ubrzo prekinut s hrvatske strane poginuli su hrvatski dragovoljci Ivan Kamber iz Rude i Luka Erceg iz Otoka.
Obzirom da je istog dana počela opsada nad gradom Vukovarom, ovi događaji su dokaz kako su svi napadi JNA i domaćih pobunjenih Srba bili unaprijed i strateški planirani. Na isti dan 1991.godine izvršili su jake napade na istok i jug Hrvatske – za herojski grad Vukovar i viteški grad Sinj to je označilo početak najtežih dana, brojnih gubitaka i žrtava koje su podnijeli za slobodu naše domovine.
Program obilježavanja 33. obljetnice počeo je u 8:30 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjestu pogibije hrvatskog branitelja i prvog hrvatskog redarstvenika Ivana Kambera, na spomen obilježju u vojarni ‘126. brigade HV-a’, a zatim kod spomen obilježja Luki Ercegu, pripadniku 2. bojne 4. brigade ZNG-a u vojarni ‘Ivaniša Nelipića’. Vijenci su položeni kod Spomenika poginulim Cetinjanima u Domovinskom ratu, u Spomen parku hrvatskih branitelja ispred zgrade Gradske uprave i kod biste prvog hrvatskog predsjednika dr Franje Tuđmana.
Vijence su položili svijeće zapalili članovi obitelji poginulih branitelja Ivana Kambera i Luke Ercega, članovi obitelji ostalih cetinskih branitelja koji su poginuli u Domovinskom ratu okupljeni u Udrugu djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnicu Splitsko-dalmatinske županije te Udrugu roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, gradova Sinja, Trilja, Općina Otok i Hrvace, izaslanstvo potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske vojske, Veteranskog centra Sinj, VAD-a, izaslanstva političkih stranaka, te ostali građani.
Memorijalni spust Cetinom
Istog dana, u organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnice Splitsko-dalmatinske županije održan je tradicionalni Memorijalni spust Cetinom u spomen na poginule, smrtno stradale, nestale i umrle hrvatske branitelje Domovinskog rata.
Na ovogodišnjem Memorijalnom spustu Cetinom sudjelovalo je 60ak članova obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, a veseli nas da se svake godine okuplja i mnoštvo djece – unučadi poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja te je to dokaz da se žrtva svih hrabrih ratnika neće nikada zaboraviti.
Sudionici su se okupili kod mosta na Panju odakle je i bio start Memorijalnog spusta. Završetak Memorijalnog spusta Cetinom bio je u mjestu Gala, gdje je održan prigodni program. Na ovogodišnjem, devetom po redu Memorijalnom spustu Cetinom, sudjelovao je također i Damir Gabrić, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, civilnu zaštitu i ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije, dogradonačelnik Grada Sinja Denis Bobeta, predsjednik Gradskog vijeća Grada Sinja Petar Župić te predstavnici Veteranskog centra – Podružnice Sinj.
Na početku programa okupljene je pozdravila Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH koja je naglasila važnost održavanja ovakvih događaja i okupljanja članova obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja te hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. U ime gostiju obratio se Damir Gabrić ispred Splitsko-dalmatinske županije koji prati udrugu od njezinih osnutaka te je nazočan na većini aktivnosti koje udruga provodi. Pohvalio je održavanje memorijalnih aktivnosti kao što je ova, a kojima se također čuva uspomena na poginule, smrtno stradale, nestale i umrle hrvatske branitelje ali i okuplja mlađe generacije koje će nastaviti dalje prenositi istinu o Domovinskom ratu.
Obzirom da je Memorijalni spust Cetinom imao i natjecateljski karakter, na kraju je održana i svečana podjela pehara, a koje je pobjednicima uručio Željko Živalj, predsjednik Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnice SDŽ, dok su medalje u znak sjećanja dobili svi sudionici Memorijalnog spusta, a uz predsjednika udruge iste su podijelile Sandra Budimir ispred Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine te Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica nacionalne UDPNHBDR.
Na kraju je održano prigodno druženje svih okupljenih kao i članova Udruge policije Sinja i Cetinske krajine iz Domovinskog rata 90/91 koji su se također istog dana okupili na Gali.
Aktivnost je održana uz financijsku pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja i Splitsko-dalmatinske županije.