Dana 3. svibnja 2025. godine Hrvatska se sjeća nevino stradale djece koja su izgubila svoje živote tijekom Domovinskog rata. Po prvi puta u povijesti 3. svibnja obilježen je kao Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu u cijeloj Republici Hrvatskoj. Proglašen je u travnju ove godine kada je usvojen novi Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u RH. Na taj dan, prije 33 godine, Slavonski Brod je zadesio zračni napad u kojem je poginulo šestero djece – najmlađih, najslabijih, nevinih žrtava rata.
U organizaciji Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja susret je započeo u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva misom zadušnicom koju je predvodio biskup u miru mons. dr. Antun Škvorčević za ubijenu djecu u Domovinskom ratu.
Nakon mise u parku Šetalište braće Radića nastavljen je prigodan program uz polaganje vijenaca, cvijeća i svijeća podno spomen – obilježja “Prekinuto djetinjstvo” kod kojeg se svake godine, pa tako i ove, odaje počast najmlađim hrvatskim ratnim žrtvama, kojih je samo u Slavonskom Brodu bilo čak 28. Riječ je o spomen obilježju podignutom 2016., koji kroz motiv slagalice (puzzli) u kojoj nedostaju dvije, simbolizira nedovršene životne slagalice, nedoživljene mladosti, nakon što su tolika djeca prerano postala anđeli na nebu. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 18 godina.
Vijence su položili i upalili svijeće za nevinu dječicu pedsjednik Vlade RH Andrej Plenković zajedno sa potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom, ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije Marijom Vučković te ostalim predstavnicima drugih ministarstava. Vijenac i svijeće je položilo izaslanstvo roditelja djece ubijene u Domovinskom ratu. Vijenac je položio i izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske brgadir Stjepan Krešić kao i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora, saborski zastupnik Pero Ćosić, župan Brodsko – posavske županije Danijel Marušić i gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara. Vijence i svijeće su položili i brojni predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Po završetku odavanja počasti stradaloj djeci kod spomen obilježja „Prekinuto djetinjstvo“ u Glazbenoj školi upriličen je bio prigodni program sjećanja.
Ispred Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata obilježavanju je uz predsjednicu nacionalne UDPNHBDR Sandru Rapčak Škomrlj nazočilo izaslanstvo Podružnice Vukovarsko – srijemske županije te izaslanica Podružnice Osječko – baranjske županije koji su položili aranžman i svijeće podno spomen – obilježja „Prekinuto djetinjstvo“ kao i položili bijele ruže u spomen na poginulu i stradalu djecu u Domovinskom ratu.
Svake godine 3. svibnja, Slavonski Brod prisjeća se jednog od najtežih i najtragičnijih dana u svojoj novijoj povijesti. Tog dana 1992. godine, u jeku Domovinskog rata, grad je bio meta neprijateljskog zračnog napada u kojem je život izgubilo 16 građana, dok ih je više od 60 ranjeno. Najpotresniji prizor dogodio se u Kuhačevoj ulici, gdje je na obiteljsku kuću pala tzv. „krmača“ – razorna bomba koja je usmrtila šestero djece, među kojima je najmlađe imalo svega 20 mjeseci. Tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj život je izgubilo 402 djece, a čak 28 njih bilo je iz Slavonskog Broda, koji je time postao jedan od najteže pogođenih gradova po broju poginule djece. Najviše ih je stradalo u svibnju 1992. godine. Za te zločine, do današnjeg dana, nitko nije odgovarao. Svaka ugašena dječja sudbina ostavlja prazninu koju ništa ne može ispuniti. Njihove neizgovorene riječi, neostvareni snovi i nasilno prekinuta djetinjstva ostaju trajna rana našeg društva. Naša je dužnost čuvati sjećanje na njih i neumorno se zalagati da se ovakve tragedije više nikada ne ponove.
Aktivnost „Sjećanje na djecu poginulu u Domovinskom ratu – “Mali križ – velika žrtva”“ sufinancirana kroz projekte financirane od Ministarstva hrvatskih branitelja i Grada Vukovara koje provodi Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnica Vukovarsko – srijemske županije.