Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), uz podršku Ujedinjenog Kraljevstva, a u saradnji sa Savezom udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Upravom za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, predstavila je 19. veljače 2025. godine u Zagrebu obiteljima nestalih osoba i javnosti u Hrvatskoj online verziju Baze podataka aktivnih slučajeva osoba nestalih uslijed oružanih sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije (Baza podataka) i njene funkcionalnosti.
Interaktivna baza podataka pruža ažurne podatke o slučajevima nestalih osoba i dostupna je javnosti. Također omogućava obiteljima nestalih osoba da pristupe postojećim evidencijama i dostave nove informacije koje bi mogle doprinijeti rješavanju aktivnih slučajeva nestalih osoba.
Samira Krehić, zamjenica šefa Programa za zapadni Balkan u ICMP-u, naglasila je da je „regionalna Baza podataka ključni alat za usklađivanje i razmjenu podataka u stvarnom vremenu između nadležnih državnih institucija, kao i s javnošću. Ona promovira transparentnost i točnost u istraživanju slučajeva nestalih osoba, doprinoseći istini i pravdi. Njena dostupnost osnažuje obitelji nestalih osoba da aktivno učestvuju u procesu traženja svojih najmilijih i da dostavljaju vjerodostojne, provjerene informacije o aktivnim slučajevima u regiji.“
ICMP i Grupa za nestale osobe (GNO), koja okuplja domaće institucije nadležne za pitanja nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, kreirali su ovu bazu podataka u kontekstu Berlinskog procesa. Njena javnosti dostupna verzija je prilagođena korisniku i može se pretraživati po imenu, očevom imenu, prezimenu ili prijavljenom mjestu nestanka.
Simon Thomas, britanski ambasador u Hrvatskoj, rekao je: „Ujedinjeno Kraljevstvo je dugogodišnji partner ICMP-a u njegovom važnom radu i snažan međunarodni saveznik zemljama bivše Jugoslavije, promovirajući sigurnost, stabilnost i prosperitet širom regije. To uključuje posvećenost rješavanju slučajeva više od 11.000 osoba koji se još uvijek vode kao nestale nakon sukoba, kao i isticanju prava svih obitelji nestalih osoba na istinu, pravdu i obeštećenje“.
Po završetku sukoba u bivšoj Jugoslaviji, više od 40.000 osoba je bilo prijavljeno kao nestalo, a danas je preko 75 posto od njih pronađeno. Članovi GNO-a, uz pomoć ICMP-a, uspostavili su službene evidencije nestalih osoba koje su se sastojale od direktnih prijava rođaka nestalih osoba ili pak slučajeva dokumentiranih od strane državnih institucija, nevladinih organizacija ili međunarodnih organizacija uključenih u prikupljanje podataka.
Složenost sukoba predstavljala je značajan izazov u održavanju točne evidencije. Mnoge osobe su nestale na područjima izvan svog prebivališta, a obitelji nestalih su često raseljene izvan granica, što je rezultiralo podnošenjem prijava u više zemalja. Da bi se riješili ovi izazovi i unaprijedile istrage, bilo je neophodno konsolidirati, uskladiti i verificirati evidencije izvan granica svake od ovih zemalja. Od svog nastanka, Regionalna baza podataka predstavlja ključni alat u razmjeni podataka između nadležnih domaćih institucija, usklađivanju podataka i konsolidaciji evidencije osoba nestalih u sukobima 1990-ih godina. Objedinjavanjem podataka iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, baza podataka rješava izazove kao što su prekogranični nestanci i nedosljednosti u podacima.
Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja izjavila je: „Podrška procesu rješavanja pitanja nestalih osoba iz bivše Jugoslavije je izuzetno važna jer je bez suradnje institucija i država nemoguće otkriti punu istinu o nestalima. Budući da su nestanci u jednoj zemlji povezani s područjima u drugim zemljama, neophodno je unaprijediti ovu saradnju za dobrobit svih obitelji nestalih“.
Ispred Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata sastanku je nazočio Boris Herman koji je okupljanima predstavio rad udruge s naglaskom na aktivnosti traženja nestalih osoba, suradnje s drugim organizacijama i nadležnim institucijama te aktivnosti podizanja tužbi za isplatu ratne odštete obiteljima ubijenih osoba. Suradnja među različitim organizacijama kao i institucijama izuzetno je važna kako bismo riješili pitanje nestalih osoba kao jedno od najvećih humanitarnih pitanja, a organizacije kao što je ICMP svakako daju velik doprinos tom rješavanju kroz aktivnosti koje provode, dostupne alate kao što je ova Baza podataka te sastanke s obiteljima nestalih osoba – naglasio je Herman.
Baza podataka je primjer kako se postkonfliktna društva mogu ujediniti u težnji ka ostvarivanju zajedničkog cilja, osiguravajući da pitanje nestalih osoba i dalje bude prioritet po pitanju ljudskih prava i da se ne politizira kako se ne bi ugrozili mir i stabilnost.
Christian Hellbach, ambasador Njemačke u Hrvatskoj, rekao je: „Rješavanje slučajeva nestalih osoba je prvenstveno stvar ljudskih prava, ali je i u strateškom interesu Evrope, jer se bavi ključnim pitanjem koje je prepreka regionalnoj suradnji i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Rješavanje ovih slučajeva je također od suštinskog značaja za napredak regije ka europskim integracijama. Poznajem ICMP dugi niz godina i svjedočio sam njegovom radu u Srbiji, Kolumbiji, Bosni i Hercegovini, pa čak i Čileu. Izuzetno se divim njegovim nastojanjima i ključno je nastaviti podržavati njegovu misiju.“
Razvoj baze podataka su financijski podržale vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Savezne Republike Njemačke.
Od svog osnivanja, ICMP je odigrao ključnu ulogu pomažući vlastima u regiji da pronađu i identificiraju preko 75 posto od više od 40.000 osoba koje su prijavljene kao nestale u sukobima. Kroz forenzičku stručnost, konsolidaciju podataka i kontinuirani angažman s obiteljima, ICMP je postavio globalne standarde za rješavanje slučajeva nestalih osoba.
Baza podataka dostupna je na sljedećem linku: https://oic.icmp.int/index.php?w=reg_lista_pub_ter_in&l=ba