Završen projekt „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“

Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata završila je s provedbom projekta „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“ kojeg je provodila na području Splitsko-dalmatinske županije.

Osim tribine koja je ranije održana te individualnog i grupnog psihološkog savjetovanja i osnaživanja sa dipl. psihologom – psihoterapeutom Eminom Baldasari, udruga je u sklopu projekta korisnicima omogućila preventivne sistematske preglede u Poliklinici Dr. Babić u Sinju te savjetovanje sa liječnicima – specijalistima.

Istraživanje iz 2015. godine pokazalo nam je da članovi naše populacije, iako mladi ljudi, imaju određene zdravstvene probleme, a s čime smo se kasnije suočavali i kroz razgovore i rad s korisnicima. Ova aktivnost osim djece poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja obuhvaća i sve članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja (roditelji, udovice, braća i sestre). Kroz provedbu ovog i sličnih projekata utvrdili smo stvarnu povezanost ratne traume i kako je ista ostavila posljedice (ne samo psihološke, nego i zdravstvene) na korisnike ovakvih projekata.

Preventivni sistematski pregledi obuhvatili su UZV abdomena, UZV štitnjače, UZV krvnih žila vrata, UZV prostate, pregled ginekologa s UZV i Papa testom i pregled dermatologa (madeža).

Pregledima je sukladno odobrenim sredstvima pristupilo 28 osoba, a sve osobe su dobile daljnje detaljne upute liječnika vezane za svoje zdravstvene poteškoće ili su upućeni na dodatne pretrage i/ili kontrole. Ovu aktivnost odradili su liječnici – specijalisti koji provode sistematske preglede prilikom izdavanja završnog mišljenja. Savjetovanjem o utjecaju ratne traume na zdravstveno stanje liječnici su korisnike savjetovali o nužnim radnjama vezanim za njihove zdravstvene probleme, kao i povezanosti istih sa ratnom traumom i stresom. Samim time korisnici su bili informirani o  nužnosti zdravstvenih pregleda kako bi se spriječila kronična ili maligna oboljenja te su dali preporuke za zdrav način života s ciljem prevencije oboljenja i zdravog načina života.

Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata 2019. godine krenula je s provedbom aktivnosti koje obuhvaćaju sistematske, odnosno zdravstvene preglede za članove obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, a do danas je ukupno pregledano 242 osobe s područja Vukovarsko – srijemske, Osječko – baranjske, Brodsko – posavske i Splitsko – dalmatinske županije. Do sada je pregledima kod većina korisnika utvrđen povećan kardiovaskularni rizik, razne benigne i maligne tvorevine, promjene i novo-tvorevine na štitnjači kao i kod žena ginekološki problemi te novo-tvorevine na dojkama.

Preventivni sistematski pregledi izuzetno su važni za sve osobe, a posebice one za koje je brojnim istraživanjima utvrđen visok rizik od razvoja bolesti i malignih obolijevanja kao i povećan postotak smrtnosti, a među tu kategoriju građana spadaju hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata. Osobno sudjelovanje, stradavanje ili gubitak člana obitelji ostavili su velike negativne posljedice na članove obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, što sa mentalne strane, a s protokom vremena i na fizičko zdravlje. Negativan utjecaj bojnih otrova i eksplozivnih sredstava za vrijeme Domovinskog rata utjecali su na povećani rizik i razvitak različitih novo-tvorevina, a posebice malignih bolesti. Upravo stoga Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata provodi ovakve projekte dugi niz godina kako bi kroz preventivne sistematske preglede te psihološko savjetovanje i osnaživanje sa stručnim osobama poboljšala kvalitetu života hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata. Projekt „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“ koji se provodio na području Splitsko-dalmatinske županije financiran je putem javnih poziva, natječaja i donacija Splitsko-dalmatinske županije te tvrtki Split parking d.o.o., TD Lovrinac d.o.o. Split i Promet d.o.o. Split, a dio aktivnosti financiran je sredstvima Ministarstva hrvatskih branitelja.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano