Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata završila je s provedbom aktivnosti psihološkog savjetovanja i osnaživanja članova obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja te članova obitelji hrvatskih branitelja Domovinskog rata, a koje je provodila od početka 2024. godine.
U sklopu nekoliko projekata udruga je korisnicima omogućila individualno psihološko savjetovanje i osnaživanje koje je vodila dugogodišnja vanjska stručna suradnica udruge Emina Baldasari, dipl. psiholog – psihoterapeut. Kako bismo omogućili individualno savjetovanje korisnicima iz cijele Republike Hrvatske, isto se provodilo u online obliku putem video poziva i/ili telefonskog kontaktiranja, a za korisnike iz Zagreba i Sinja bilo je moguće i u fizičkom obliku.
U sklopu aktivnosti udruga je organizirala i pet grupnih radionica – izobrazbi s ciljem cjeloživotnog učenja te psihološkog i socijalnog osnaživanja korisnika na različite teme:
- Stresni, krizni i traumatski događaji kroz prozor tolerancije
- Suočavanje s emocionalnim stanjima i ranama nastalim tijekom određenih životnih perioda
- Potrebe i razvijanje zdrave skrbi o sebi i svojoj okolini
- Rad na ciljevima, vlastitim vrijednostima i usmjeravanje ka smislenom življenju
- Postavljanje ciljeva, donošenje odluka i suočavanje s navikama
Ovakav projekt pokazao se kao izrazito koristan upravo braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata obzirom da su to osobe koje se od početka Domovinskog rata suočavaju s različitim oblicima trauma, problema, stresa, a što je kod određenog dijela osoba prouzročilo razvitak PTSP-a, depresije, anksioznosti, napada panike te drugih problema kao i detektiranje trans-generacijskog prijenosa traume na druge članove obitelji. Na ovaj način korisnicima se pristupa individualno, dok na grupnim radionicama učimo bolje upoznati, shvatiti i prihvatiti druge osobe, pomoći jedni drugima i bolje komunicirati, a samim time i lakše podnositi vlastiti teret i brige. Osim različitih tema koje su polaznici grupnih radionica prolazili, na istima su radili te naučili nekoliko vježbi opuštanja, osluškivanja vlastitog tijela, meditacije i disanja.
Kod korisnika su postignuti veliki pozitivni pomaci u njihovom psiho-fizičkom stanju te se uvelike poboljšala njihova kvaliteta života što se posljedično odrazilo na druge aspekte njihovih života – obiteljski, poslovni i društveni (socijalni) život. Postupkom evaluacije utvrđeno je ispunjavanje svih planiranih ciljeva aktivnosti, a izuzetno velika zainteresiranost trenutnih ali i novih korisnika pokazuje nam veliku potrebu nastavka ovakvih aktivnosti i u budućem vremenskom razdoblju, što je udruga svakako i predvidjela svojim planom aktivnosti.
Projekt je financiran sredstvima Ministarstva hrvatskih branitelja kroz aktivnost „Pobjedi traumu – psihološko osnaživanje hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata“, Grada Vukovara kroz aktivnost „Djeca rata – nečujni krik“ te u sklopu aktivnosti „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata“ financiranog sredstvima Grada Vinkovaca, Grada Slavonski Brod, Grada Osijeka, Splitsko-dalmatinske županije te tvrtki Split parking d.o.o., TD Lovrinac d.o.o. i Promet d.o.o. Split.
Napomena: Zbog osjetljivosti projekta, obzirom da se radi o psihološkom savjetovanju, svi korisnici nisu fotografirani, dok je osobama koje su pristale na fotografiranje prikriven identitet.