Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata tijekom 2024. godine na području grada Osijeka provodila je projekt „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“ u sklopu kojeg smo članovima obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja omogućili preventivne sistematske (zdravstvene) preglede u poliklinici Agram – Osijek.
Ranije provedenim istraživanjem u suradnji sa stručnjacima – psiholozima i psihoterapeutima, utvrđen je visok postotak stresnih stanja i raznih poteškoća uzrokovanih ratnom traumom kao posljedicom sudjelovanja, stradavanja, zatočeništva i gubitka člana obitelji u Domovinskom ratu što je kod obitelji posljedično razvilo PTSP, depresiju, anksioznost, napade panike, a s godinama dovelo i do trans-generacijskog prijenosa traume. Životne okolnosti, ratna trauma i različita stresna stanja s vremenom su kod obitelji poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja dovela do pojave zdravstvenih problema. Različite statistike i provedena istraživanja, kao i podaci Ministarstva hrvatskih branitelja pokazuju da hrvatski branitelji i stradalnici po više različitih faktora spadaju u ranjivu skupinu društvene zajednice kod kojih je utvrđen povećano obolijevanje, pojava benignih i malignih novo-tvorevina, a samim time i povećan faktor smrtnosti. Udruga je stoga prije nekoliko godina pokrenula ovaj projekt kojim važnost dajemo prevenciji fizičkog zdravlja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata kao i mentalnog zdravlja.
Kroz program preventivnih sistematskih pregleda u organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata do sada je obuhvaćeno 242 osobe iz nekoliko gradova i županija, među kojima su i korisnici s područja Osječko-baranjske županije te grada Osijeka.
U sklopu projekta obavljeni su sistematski pregledi u poliklinici Agram u Osijeku za članove obitelji smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja, a korisnici su mogli birati između više obogaćenih ponuđenih opcija sistematskih pregleda koji su obuhvaćali sljedeće: pregled interniste (mjerenje krvnog tlaka uz fizikalni pregled srca, pluća, trbuha i ekstremiteta te zaključno mišljenje i preporuke za eventualno liječenje), EKG, UZV abdomena, proširene laboratorijske pretrage iz krvi i urina, UZV dojki ili mamografija, kompletna ginekološka obrada (pregled, UZV i Papa test), UZV prostate, UZV štitnjače i hormoni štitnjače.
Pregledima je sukladno odobrenim sredstvima pristupilo 7 osoba, a sve osobe su dobile daljnje detaljne upute liječnika vezane za svoje zdravstvene poteškoće ili su upućeni na dodatne pretrage i/ili kontrole. Ovu aktivnost odradili su liječnici – specijalisti koji provode sistematske preglede prilikom izdavanja završnog mišljenja. Savjetovanjem o utjecaju ratne traume na zdravstveno stanje liječnici su korisnike savjetovali o nužnim radnjama vezanim za njihove zdravstvene probleme, kao i povezanosti istih sa ratnom traumom i stresom. Samim time korisnici su bili informirani o nužnosti zdravstvenih pregleda kako bi se spriječila kronična ili maligna oboljenja te su dali preporuke za zdrav način života s ciljem prevencije oboljenja i zdravog načina života.
Kod više od 50% pregledanih osoba pronađena određena benigna tvorevina i ciste kao i brojne druge zdravstvene poteškoće, a koje mogu biti povezane s prekomjernim stresom i pretrpljenom traumom. Također su kod određenog broja korisnika pronađena maligna oboljenja, a isti su upućeni na daljnje preglede i operativne zahvate, dok je kod većine korisnika utvrđen kardiovaskularni rizik (povišen krvni tlak, različiti problemi sa srcem, aritmija, šum na srcu i dr.). Kod žena koje su do sada pristupile preventivnim sistematskim pregledima najčešća oboljenja odnose se na promjene i tvorevine na štitnjači, dojkama te razne ginekološke bolesti i novo-tvorevine. Jedna osoba koja je pristupila preventivnih sistematskim pregledima u Osijeku hitno je upućena na daljnju obradu u bolnicu.
Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH korisnicima projekata također je omogućila i psihološko savjetovanje i osnaživanje kroz individualne razgovore koje vodi dugogodišnja vanjska stručna suradnica udruge, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja Emina Baldasari, a individualno psihološko savjetovanje, osnaživanje i pružanje podrške vođeno je u online obliku, putem video-poziva, dva puta mjesečno s korisnicima projekta.
Projekt je financiran sredstvima Grada Osijeka te im se ovim putem izuzetno zahvaljujemo na prepoznavanju projekta „Posljedice ratne traume na obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“.
Nadamo se da će i u budućnosti ovakav vid aktivnosti biti prepoznat od strane davatelja financijskih potpora, a sve u vidu psihosocijalnog i zdravstvenog osnaživanja korisnika naših projektnih aktivnosti, jedne od ranjivih skupina naše zajednice – branitelja i stradalnika Domovinskog rata.