Završen projekt „Za bolje sutra – mjesec borbe protiv raka dojke i Dan ružičaste vrpce“

Udruga roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine u partnerstvu s Udrugom djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnicom Splitsko-dalmatinske županije završila je provedbu projekta ‘Za bolje sutra – poboljšanje kvalitete života roditelja, udovica i djece poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata i članova njihovih obitelji  te članova obitelji hrvatskih branitelja’.

Projekt  ‘Za bolje sutra’ Udruga roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata Grada Sinja i Cetinske krajine provodi od 2012. godine u sklopu Javnog poziva Ministarstva hrvatskih branitelja za financiranje/sufinanciranje aktivnosti psihološkog i socijalnog osnaživanja te podizanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te stradalnika iz Domovinskog rata i aktivnosti promicanja vrijednosti Domovinskog rata.

Projekt je predviđen za provedbu tijekom listopada – mjeseca borbe protiv raka dojke koji se obilježava diljem Republike Hrvatske, ali se zbog velikog odaziva nastavio provoditi i u studenom. Organizaciju UZV pregleda dojki  i podjelu edukativnog materijala za samo-preglede Udruga je odradila u suradnji sa Udrugom žena liječenih na dojci – Split.

UZV preglede dojki obavio je dugogodišnji suradnik Udruge kirurg dr. Josip Banović.

Pregled je obavilo 80 žena iz obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja te članovi  obitelji hrvatskih branitelja i HRVI-a.

U sklopu projekta 23.10.2024. godine u Udruzi je obilježen i Dan ružičaste vrpce. Kroz likovno-kreativne radionice izrađivali smo razna kreativna djela kojima se podiže svijest o važnosti ranog otkrivanja bolesti i pravovremenog uključivanja u proces liječenja. Cilj ovog Projekta je upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke i povećati broj izlječenja, a posebice uzevši u obzir činjenicu da je brojnim istraživanjima dokazano da se kod žena braniteljica i stradalnica Domovinskog rata najveći postotak obolijevanja odnosi na rak dojke kao posljedice negativnih učinaka Domovinskog rata, odnosno izloženosti raznim bojnim otrovima i eksplozivima uslijed Domovinskog rata. I ove godine određeni dio pregledanih žena upućen je na hitnu daljnju obradu s mogućnošću operativnog liječenja.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano