Održana tribina „Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata – nevidljive rane“

U organizaciji nacionalne Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata u Veteranskom centru – Podružnici Sinj 8. studenoga 2024. godine održana je tribina „Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata – nevidljive rane“ pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja.

„Ušli smo u studeni, dane kada se s posebnom tugom sjećamo naših preminulih članova obitelji, prijatelja, poznanika.. dane kada bol postane jača i tuga veća nego inače. U danima pred nama odat ćemo počast žrtvama Vukovara i Škabrnje, simbolima Domovinskog rata i žrtvi svih Onih koji su živote dali za slobodu naše Domovine.

Svi mi koji smo dotaknuti Domovinskim ratom razumijemo se i bez previše riječi, bilo da smo direktni sudionici Domovinskog rata ili obitelji koje su izgubile svoje najmilije u istome. Iako je za nama protok vremena od 33 godine, a neke rane su i dalje svježe, često se pitamo – gdje su danas hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata?

Hrvatski branitelji – naši heroji. Cijeli narod i cijela Domovina slavili su ih nakon pobjede u Domovinskom ratu. Euforija je trajala vrlo kratko, život je nastavio teći dalje, a njihovi problemi su svakim danom postajali sve veći. S druge pak strane, obitelji poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata često su stigmatizirane u društvu kao osobe sa velikim brojem povlastica i prava koje imaju. No, jeste li se ikada pitali – kako je to u trenu ostati bez djeteta, supruga, oca ili majke, brata.. možete li zamisliti kako agresor odvodi vaše dijete i oduzima mu život? Kako nastaviti život? Kako odrastati bez jednog ili oba roditelja? Iza djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja mnogi su važni životni događaji koji imaju jednu zajedničku stvar – uz nas nije bio roditelj da nas podupire, da se zajedno veselimo, neke stolice za našim obiteljskim stolom su već 33 godine prazne..“ – poručili su organizatori na otvorenju tribine te je potom predavanje održala Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica nacionalne Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata.

Na početku izlaganja predstavljeni su rezultati istraživanja „Djeca rata – nečujni krik“ kojeg je udruga provela u suradnji s psiholozima i psihoterapeutima. Sudionici tribine upoznali su se s poražavajućim i alarmantnim podacima koji se odnose na djecu poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja kao najmlađe populacije stradalnika Domovinskog rata. U sklopu izlaganja sudionici su tako po prvi puta saznali da su među zatočenicima srpskih koncentracijskih logora bila i djeca poginulih i nestalih branitelja koji su često zarobljavani sa svojim majkama, a koje su potom zlostavljane na najgore moguće načine. Za razliku od hrvatskih branitelja koje je narod neposredno nakon Domovinskog rata slavio kao heroje, obitelji poginulih i nestalih branitelja su od prvog dana svojeg progonstva stigmatizirane i diskriminirane, neke čak izložene i nasilju, a sve to dovelo je do brojnih problema i autodestruktivnih ponašanja od strane pojedinaca. S godinama su osim mentalnih poteškoća uzrokovanih gubitkom roditelja ovu populaciju sustigli i zdravstveni problemi, a kada usporedimo podatke sa podacima hrvatskih branitelja uočiti ćemo da su oni vrlo slični. Udruga je izradila i istoimenu publikaciju koja je javno objavljena na mrežnoj stranici udruge, a nekoliko primjeraka tiskanog izdana ostavljeno je u trajno vlasništvo Veteranskom centru Sinj kako bi se korisnici istog mogli detaljnije upoznati s istraživanjem.

Nakon kratkog izlaganja predsjednice UDPNHBDR sudionicima tribine je prikazan amaterski dokumentarni film „Svjedočanstva djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja“ koji se u svima nazočnima probudio jake emocije ali i prikazao da su djeca poginulih i nestalih branitelja danas većinom uspješni, imaju vlastite karijere, obitelj i bez obzira na ružnu prošlost i ratnu traumu, uspjeli su se izboriti sa svim problemima te danas nerijetko pomažu drugima.

U nastavku tribine izlaganje je održao Igor Vidalina, voditelj Veteranskog centra – Podružnice Sinj koji je predstavio svrhu osnivanja, djelokrug rada i ostale važne podatke o Veteranskom centru. Upravo prethodno izlaganje kao i alarmantni podaci tog ali i istraživanja Ministarstva hrvatskih branitelja koje se odnosi na populaciju branitelja, bilo je osnova kako bi država uvidjela kako je s protekom vremena sve veća potreba za ustanovama koje na jednom mjestu braniteljima i stradalnicima pružaju sveobuhvatnu skrb. Stoga Ministarstvo hrvatskih branitelja osniva javnu ustanovu Veteranski centar koji na jednom mjestu osigurava provedbu programa koji obuhvaćaju rehabilitacijske, sportske i rekreacijske, kulturne i društvene aktivnosti. Kroz izlaganje gosp. Vidaline sudionici tribine mogli su saznati sve važne podatke o načinu prijave ali i samim uslugama koje su dostupne u Veteranskom centru, a koji svoje Podružnice ima u Sinju, Šibeniku, Daruvaru i Petrinji.

Na kraju tribine nazočnima se prigodno obratio Damir Gabrić, pročelnik upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije koji je pohvalio izlagače tribine kao i sve aktivnosti koje provodi nacionalna UDPNHBDR, a kojima se pomaže hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata kao i informira sve zainteresirane građane o problematici, ali i nudi rješenja te načine pomoći. Istaknuo je da je film udruge izrazito emotivan i svakoga vrati u dane Domovinskog rata, upoznaje ljude sa svima što su prošla djeca poginulih i nestalih branitelja ali i završava s lijepim pričama i uspješnim životima ovih mladih ljudi.

U ime potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda nazočnima se obratila izaslanica Andrea Vukman koja je pozdravila sve okupljene sudionike tribine, a posebice hrvatske branitelje, njihove obitelji te obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja. Izrazila je zadovoljstvo svime što se na tribini moglo čuti i rekla da će Ministarstvo hrvatskih branitelja, koji su glavni pokrovitelj tribine, i ubuduće snažno podupirati ovakve i slične aktivnosti kojima se među ostalim, nastoji mlađim naraštajima približiti Domovinski rat kroz dokumentarne filmove.

Nakon tribine održano je prigodno druženje sudionika gdje su isti mogli postavljati pitanja izlagačima, razmijeniti iskustva i kontakte.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano