Održana redovna godišnja izvještajna sjednica Skupštine UDPNHBDR-SDŽ i URUPBDR-a Sinj

Udruga udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine te Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnica Splitsko-dalmatinske županije održale su u Sinju, dana 21. prosinca 2022. godine, svoju redovnu godišnju izvještajnu sjednicu Skupštine.

Skupština je održana u novoj dvorani u sklopu prostorija gdje djeluju udruge. Na početku Skupštine sve okupljene je pozdravila djelatnica Sandra Budimir. Nakon himne Republike Hrvatske i minute tišine za sve poginule, smrtno stradale, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve Domovinskog rata, Skupština je izabrala radna tijela.

Okupljenima su podneseni izvještaji o radu i financijski izvještaji za 2022. godinu, a neke od najznačajnijih aktivnosti koje su udruge provodile su sljedeće:

 • Obilježavanje obljetnica stradanja iz Domovinskog rata i državnih praznika na području grada Sinja, Cetinske krajine, Splitsko-dalmatinske županije te diljem Republike Hrvatske
 • Udruga je osigurala cvjetne aranžmane i svijeće za sve poginule i smrtno stradale hrvatske branitelje redovnih članova udruge
 • Sudjelovanje u nekoliko humanitarnih akcija kojima nastojimo pomoći najugroženijim stanovnicima našeg kraja i naše Domovine, kao i dodjela jednokratne financijske pomoći članovima udruge (smrtni slučajevi u obitelji te bolesti)
 • Udruge su se priključile obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja – Dana ružičastih majica zajedno sa Udrugom djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata državne razine koji su pokrenuli inicijativu pridruživanja
 • Hodočašće i duhovna obnova u Mariju Bistricu te obilazak Zagreba
 • Obilježavanje „Krvavog Uskrsa“ – godišnjice stradanja Josipa Jovića na Plitvičkim Jezerima
 • Obilježavanje stradanja 402 djece poginule u Domovinskom ratu – Prekinuto djetinjstvo u Slavonskom Brodu te obilazak novogradiškog bojišta, odavanje počasti poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima Nove Gradiške te obilazak Spomen sobe hrvatskih branitelja u Novoj Gradiški zajedno s udrugom udovica i djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koje tamo djeluju
 • Hodočašće i duhovna obnova u Rami (BiH)
 • Sudjelovanje na 307. Sinjskoj Alki i obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Danu hrvatskih branitelja i 27. obljetnici VRO Oluja te smo tom prigodom ugostili članove UDPNHBDR iz Vukovara, Našica i Bjelovara
 • Sudjelovanje na otvorenju prve samostalne izložbe udovice umrlog hrvatskog branitelja Ljiljane Gugić
 • Sudjelovanje na promociji knjige „Tebi ranjeni grade“ hrvatskog branitelja Joze Klarića u Trilju
 • Organiziran „Memorijalni spust čamcima niz Cetinu“ u povodu obilježavanja 31. obljetnice napada na vojarne JNA u Sinju i početka oružane obrane od velikosrpske agresije u Cetinskom kraju
 • Sudjelovanje na obilježavanju Međunarodnog dana nestalih osoba – Dana sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu u Vukovaru
 • Obilazak i odavanje počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Osojniku te obilazak Dubrovnika i muzeja Domovinskog rata na Srđu
 • Odrađen projekt „Za bolje sutra“ – UZV pregledi dojki
 • Odavanje počasti poginulim, smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima 18. studenoga u Škabrnji
 • Sudjelovanje na 15. mimohodu „Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga“ i prigodnom programu „Ovčara – vječna rana“ u Vukovaru 20. studenoga 2022. godine
 • Održana lutkarska predstava „Ružno pače“ i podjela božićnih paketića za djecu

U nastavku Skupštine je podnesen i financijski izvještaj udruga te su svi izvještaji jednoglasno prihvaćeni. Skupština je također jednoglasno izglasala plan rada i financijski plan udruga za 2023. godinu te druge potrebne odluke, sukladno dnevnom redu.

Skupštini se potom obratila Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatski branitelja Domovinskog rata državne razine koja je pozdravila sve nazočne, čestitala udrugama na uspješno provedenim projektima i aktivnostima te na prepoznatom radu i kontinuiranoj pomoći koju pružaju članovima obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima kao i svim ostalim osobama koje su u potrebi.

„Izuzetno mi je drago da članovi Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine te Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnice Splitsko-dalmatinske županije djeluju zajedno od osnutka do danas te se nadam da će se to jedinstvo obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja Domovinskog rata održati i u budućnosti. Veliki broj unuka poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja koji se pridružuju svake godine aktivnostima koje provodimo svakako je još jedan dokaz tog jedinstva i očuvanja uspomene na Domovinski rat koju će prenositi i budućim generacijama. Stoga moram naglasiti zadovoljstvo da nam se udruge svake godine pridružuju u Vukovaru na mimohodu kojeg je pokrenula i organizira naša udruga – Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga te prigodnom programu Ovčara – vječna rana, svake godine 20. studenoga. Udruge su pokazale da nikada neće zaboraviti niti odustati od traženja nestalih osoba iz Domovinskog rata te da će biti potpora obiteljima koje traže svoje najmilije već dugih 31 godinu, a shodno tome se svake godine pridružuju obilježavanju Međunarodnog dana nestalih osoba, gdje je naša udruga suorganizator obilježavanja. Udruga državne razine surađuje s udrugama u svim aktivnostima, a za 20 članova udruge s područja Splitsko-dalmatinske županije organizirali smo sistematske preglede u poliklinici Agram u Splitu. U svrhu poboljšanja kvalitete življenja stradalnika Domovinskog rata te psihološkog i socijalnog osnaživanja već dvije godine organiziramo individualno psihološko savjetovanje i osnaživanje te grupne radionice psihološkog savjetovanja u Sinju. Tijekom 2022. godine organizirali smo prvu Nacionalnu konferenciju „Djeca rata – nečujni krik“ u Tuheljskim Toplicama na kojoj su sudjelovali članovi udruge iz Splitsko-dalmatinske županije, kao i u snimanju videa „Svjedočanstva djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata“ koji je premijerno prikazan na konferenciji. Članovi udruge su se priključili i rehabilitacijsko-rekreativnim aktivnostima koje je udruga provodila, a sve u cilju podizanja kvalitete psihološkog, socijalnog i fizičkog zdravlja. Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata državne razine dio je 9. Centra znanja za društveni razvoj u Republici Hrvatskoj, a u području unaprjeđenja kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, a u sklopu aktivnosti koje provodimo svake godine nam se pridružuju i članovi udruge s područja SDŽ. Jedna od bitnih aktivnosti u sklopu Razvojne suradnje Centara znanja je analiza javnih politika i zakona, a u tom području udruga je tijekom 2022. godine provela istraživanje o primjeni i poznavanju Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u kojem su također sudjelovali članovi iz SDŽ. Upravo danas je objavljena i analiza tog istraživanja na mrežnim stranicama. Uistinu je mnogo aktivnosti i projekata na kojem naše udruge surađuju te će se ta suradnja nastaviti i u budućnosti, a zahvaljujući novoj dvorani u kojoj se upravo nalazimo, aktivnosti će biti još kvalitetnije. Za kraj svim članovima UDPNHBDR-SDŽ i URUPBDR-a Sinj kao i predstavnicima udruga i djelatnici želim sretan i blagoslovljen Božić te uspješnu i sretnu Novu 2023. godinu!“ – rekla je Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH.

Okupljenima su se obratili i gosti koji su pratili Skupštinu – gradonačelnik Grada Sinja Miro Bulj, Kristina Liović – izaslanica Splitsko-dalmatinske županije, pročelnika Upravnog odjela za hrvatske branitelje. Civilnu zaštitu i ljudska prava Damira Gabrića,

Načelnik općine Hrvace Dinko Bošnjak, Marko Župa – izaslanik gradonačelnika Grada Trilja Ivana Bugarina te direktorica Turističke zajednice Grada Sinja Monika Vrgoč.

Svi gosti su pohvalili rad udruga, provođenje velikog broja aktivnosti i projekata kojima ne samo da se čuva sjećanja na žrtvu hrvatskih branitelja nego i pomaže njihovim obiteljima danas, kao i cjelokupnoj zajednici u kojoj djeluju, a dokaz tome su brojne humanitarne akcije koje je udruga organizirala ili im se priključila svojim donacijama. Svim članovima udruga poželjeli su sretan i blagoslovljen Božić i Novu 2023. godinu, a udruzi puno uspjeha u daljnjem radu.

Na kraju Skupštine podijeljene su božićnice za 60 redovnih članova Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine, nakon čega je održan i božićni domjenak u prostorijama udruge. Financijska sredstva za podjelu božićnica i organizaciju prigodnog domjenka, kao u uređenje dvorane osigurali su Grad Sinj, Grad Trilj, Grad Vrlika, Općina Hrvace i Općina Otok te im se i ovim putem zahvaljujemo.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano

Hodočašće u Međugorje

U organizaciji Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine i Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata

Opširnije »