Psihološke smjernice za nošenje s društvenom izolacijom prouzročenom COVID-19 (korona virus)

Zbog pojave pandemije virusa COVID-19 (korona virus) nalazimo se u nesvakidašnjoj situaciji koja utječe na cjelokupno društvo. Za očekivati je da će se ljudi koji su zaraženi ili su bili u kontaktu sa zaraženima naći u samoizolaciji, a time i prekidu svakodnevnih rutina, na dva ili više tjedana. Provođenje duljeg vremena u kući s ograničenim izvorima, zanimacijama i društvenim kontaktom može imati posljedice na psihičko zdravlje.

KOJE SU MOGUĆE NEGATIVNE PSIHOLOŠKE POSLJEDICE NOVONASTALE SITUACIJE?

COVID-19 je nova i još nepoznata bolest, što ljudima uzrokuje osjećaj nesigurnosti. Također, zbog medijske selekcije prezentiranja negativnih vijesti i širenja panike u društvu, kao i zbog nagle promjene životnih uvjeta sasvim je normalna i prirodna ljudska reakcija da se javi strah, bilo za sebe ili za svoje ranjivije članove obitelji. Moguća je i pojava tjeskobe Ili pak problemi sa spavanjem i koncentracijom. Također, nemogućnost obavljanja aktivnosti na koje smo navikli i dulji boravak u samoizolaciji mogu dovesti do osjećaja dosade, usamljenosti i sniženog raspoloženja. Isto tako, gubitak osobne slobode često uzrokuje frustraciju i ljutnju prema onima koji su odredili takve mjere. Također moguće je da se osjećaji ljutnje i frustracije jave i prema onima koji se ponašaju neodgovorno i tako ne brinu o prijenosu virusa na druge. Nadalje, u slučaju da s Vi ili netko iz Vaše obitelji zarazite COVID-19 postoji mogućnost da se jave osjećaji stigmatiziranosti i odbačenosti društva koje će strahovati od zaraze ako je u kontaktu s vama.

ŠTO SE PREPORUČUJE?

Kroz provjerena i kontrolirana znanstvena istraživanja, psiholozi su utvrdili koji su najbolji načini nošenja s ovakvim zahtjevnim situacijama samoizolacije ili karantene. Preporučuje se:

1. OGRANIČITI ČITANJE VIJESTI I ČITATI SAMO POUZDANE IZVORE

Prevelika izloženost medijskim izvještajima o korona virusu može dovesti do pojačanih osjećaja straha i tjeskobe. Preporučuje se pronaći ravnotežu između vremena provedenog prateći vijesti i drugih aktivnosti koje su nevezane za koronavirus. Ograničite vrijeme koje provodite čitajući, gledajući i razgovarajući o korona virusu na što manje moguće, ne više od 30 min dnevno. Uzmite u obzir da se internetom i društvenim medijima širi velik broj lažnih informacija, stoga čitajte samo provjerene informacije iz povjerljivih izvora. Također, mediji su puni negativnih vijesti. Ako već čitate o korona virusu, čitajte i pozitivne vijesti o ozdravljenjima. Nastojte usmjeriti što više vremena i na druge aktivnosti koje nisu vezane uz korona virus. Posvetite se sebi, podsjetite se na čemu sve možete biti zahvalni i što vam je istinski važno u životu.

2. NASTAVITI STARU I STVORITI NOVU DNEVNU RUTINU

Održavanje dnevne rutine je najbolji način da se zadrži osjećaj reda i svrhe u situacijama samoizolacije i karantene. Pokušajte zadržati svoje stare rutine koliko to možete. Možda se čini nevažno da se svako jutro budite i idete na spavanje u isto vrijeme, međutim takve male stvari su od velikog značenja! Uspostavljanjem reda i kontrole u svoju svakodnevicu, gradimo osjećaj kontrole i sigurnosti u ovakvoj situaciji punoj nepoznatosti i neizvjesnosti. Koliko je god moguće, pokušajte od doma obavljati sve aktivnosti koje ste obavljali i prije. Također, uvedite nove rutine koje su prikladne novonastaloj situaciji. Iskoristite priliku da uvedete nove bolje promjene u svoj život i da se posvetite sebi, svojoj obitelji i svojim hobijima. Kao što je rečeno u nazivu našeg projekta – Ja sam PAUK (Ponosan, Aktivan, Uključen, Koristan), probudite u sebi osjećaje ponosa za doprinos društvu koji dajete s boravkom doma i izbjegavanjem kontakta s drugima i širenja zaraze! Ako ste u mogućnosti, pomozite onima kojima je pomoć potrebnija i razvijte osjećaj koristi, doprinosa i ponosa na sebe. Veliki broj naših veterana je odličan primjer društvu u pomaganju potrebitima. Kakve god bile vaše mogućnosti, bili vi oni kojima je pomoć potrebna ili oni koji pomoć primaju – osvijestite svoje ponašanje i neka ono bude nešto na što ste ponosni!

3. OSTATI U VIRTUALNOM KONTAKTU S DRUGIMA

Iako je interakcija licem u lice ograničena, u današnje vrijeme imamo sreće da su nam omogućeni različiti načini virtualne komunikacije. Iskoristite telefonske pozive i poruke, video pozive i društvene medije kako biste ostali u kontaktu s drugima. Ako se osjećate tužno, nemirno ili frustrirano, nemojte izbjegavati razgovarati o svojim osjećajima! Nažalost, u našem društvu, razgovor o osjećajima je poput tabu teme. A upravo osjećaji su ono što je najljudskije o nama. Zapamtite da su svi osjećaji ljudski i potpuno prirodni i normalni. Nemojte se ustručavati pričati o svojim osjećajima, bilo obitelji, prijateljima ili stručnjacima. Prihvatite da Vam ova situacija uzrokuje određene nelagodne osjećaje i slobodno razgovarajte o njima. Podsjetite se da se svi nalaze u ovome skupa, kao i da je ovo prolazna situacija. Isto tako, ako imate kućnog ljubimca, provodite više vremena s njim. Istraživanja su pokazala da je provođenje vremena sa životinjama odličan način emocionalne podrške. Međutim, ako se zarazite COVID-19 preporučuje se da izbjegavate kontakt sa životinjama jer još nisu poznati rizici prijenosa između ljudi I životinja.

4. ODRŽAVATI ZDRAV NAČIN ŽIVOTA

Iskoristite vrijeme boravka u kući na najbolji mogući način. Spavajte dovoljno. Zdravije se hranite, više kuhajte. Ako ste u tjelesnom stanju koje omogućuje tjelovježbu, iskoristite ovo vrijeme da uvedete tjelovježbu u svoju rutinu. Bilo koji način vježbanja i kretanja donijeti će vam bolje raspoloženje i cjelokupno bolje zdravlje. Vježbajte u kući ili se bavite tjelesnom aktivnošću na druge načine, obavljajući kućanske poslove i eventualne popravke po kući. Ne zaboravite i da je boravak na zraku i suncu od velike pomoći za bolje raspoloženje. Izbjegavajte piti alkohol ili uzimati droge kao način suočavanja sa stresom! Takav način suočavanja uništava Vaše psihičko i fizičko zdravlje. Ako imate poteškoća u načinima suočavanja sa stresom, ne oklijevajte u traženju profesionalne pomoći!

5. KORISTITI PSIHOLOŠKE STRATEGIJE ZA NOŠENJE SA STRESOM I OSTATI POZITIVAN

Usmjerite se na ono što možete napraviti i promijeniti, a prihvatite ono na što ne možete utjecati. Katastrofiziranje i briga oko nečega što ne možete promijeniti neće vam biti od nikakve pomoći. Nastojte živjeti u trenutku i posvetite svoju pažnju onome što je dobro u ovoj situaciji. U slučaju javljanja iracionalnih misli koje vam bude strah, iskoristite tehnike koje preporučuju stručnjaci koji se dugi niz godina uspješno bave liječenjem anksioznih poremećaja. Zapitajte se: Što je najgore što se može dogoditi? Koliko je vjerojatno da se može dogoditi? Što bih savjetovao prijatelju u ovoj situaciji? Također, zapitajte se i što možete kontrolirati i što možete učiniti o onome što je izvan vaše kontrole? Ova pitanja pomoći će Vam da vidite koliko je Vaša zabrinutost realna. Nadalje, ne zaboravite zadržati svoj smisao za humor. Svaka situacija uz dašak smijeha postaje lakša i manje ozbiljna. Unesite zabavu u svoj život i gledajte humoristične emisije, filmove i videe. Ako imate djecu ili unučad koja živi s vama, uključite se u njihove igre. Iskoristite vrijeme u kući da sami osmislite neke viceve ili smiješne priče. Nikad nemojte zapostaviti terapijsku vrijednost smijeha!

ŠTO AKO SE TEŠKO NOSITE SA NOVONASTALOM SITUACIJOM I POTREBNA VAM JE PSIHOLOŠKA POMOĆ?

Samoizolacija i karantena posebno su teške za ranjivu populaciju. S obzirom na traumatizaciju kroz koju su branitelji prošli, kao i sekundarnu traumatizaciju kroz koju su prošle njihove obitelji, to ih može dovesti u ranjiv položaj kod suočavanja s novim stresnim događajima. Ako imate bilo kakvih poteškoća u nošenju s ovom situacijom ili općenito s emocionalnim stanjem, potičemo Vas da se javite na savjetovanje u Udrugu veterana 4. gardijske brigade ili da na neki drugi način potražite adekvatnu profesionalnu pomoć! Kao što je na mrežnim stranicama Udruge veterana 4. gardijske brigade već i objavljeno (https://www.4brigada-zng.hr/eu-projekt/obavijest-o-pruzanju-usluga-psihosocijalne-pomoci-hrvatskim-braniteljima-iz-domovinskog-rata-i-clanovima-njihovih-obitelji ), u prostorijama Udruge održava se psihološko savjetovanje za branitelje i članove njihovih obitelji. Međutim, sukladno uputama Ministarstva zdravstva i kriznog stožera vezano uz trenutno stanje s virusom COVID-19 i preporuci Hrvatske psihološke komore, do daljnjega će se psihološko savjetovanje odvijati virtualnim putem pomoću Skype-a. Istraživanja pokazuju da konzultacija na daljinu često uspijeva postići slične učinke kao i konvencionalna skrb. Virtualno savjetovanje i dalje će biti potpuno anonimno i osigurat će se odgovarajući uvjeti privatnosti. Potrebna dokumentacija sudionika bit će korištena isključivo u svrhu evidencije za EU projekt. Za savjetovanje se javite na e-mail adresu: psiholog@4brigada-zng.hr. Također, ako imate bilo kakvih poteškoća zbog nastale situacije ili biste voljeli popričati sa psihologinjom o bilo čemu, slobodno pišite na navedenu e-mail adresu.

Marina Sarić
psihologinja Udruge veterana 4. gardijske brigade

Literatura:

COVID-19 Lockdown Guide: How to Manage Anxiety and Isolation During Quarantine
American Psychological Assocation
Managing Stress Associated with the COVID-19 VirusOutbreak
What Therapists Tell Patients Who Are Anxious About Coronavirus

NAPOMENA: Tekst je preuzet sa službene mrežne stranice Udruge veterana 4. gardijske brigade uz odobrenje autora te se bez odobrenja ne može s mrežne stranice naše udruge dijeliti na druge mrežne stranice.

 

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano