Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga 20.11.1991. – 20.11.2014.

U organizaciji udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, sedmu godinu po redu, na obljetnicu masakra na Ovčari, organiziran je mimohod „Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga“. Mimohodom spajamo dvije najveće masovne grobnice iz Domovinskog rata, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata gdje je ekshumirano 938 osoba i masovnu grobnicu Ovčara gdje je ubijeno 267 osoba odvedenih iz opće bolnice Vukovar.

Prigodni program i molitvu na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata održala je predsjednica udruge, podružnice Vukovarsko-srijemske županije, Jelena Zera Gavrić. Nakon minute šutnje za sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile iz Domovinskog rata, Jelena Zera Gavrić se obratila okupljenima:

Dragi Hrvati i Hrvatice, hvala Vam što ste i ove sedme godine po redu priključili se mimohodu Vi ste naš ponos mi smo Vaša snaga koja već tradicionalno ponosno spaja kroz hod sjećanja dvije najveće masovne grobnice iz Domovinskog rata.

Dragi prijatelji prolazi i 23 godina od zvjerskog divljanja nad nedužnim braniteljima i civilima iz vukovarske bolnice,  njima, ali i svim drugim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima posvetili smo ovaj mimohod  uz obećanje kako nikada nećemo zaboraviti njihovu snagu, ljubav i žrtvu za slobodnu Domovinu.

Tih ratnih godina, kada se krvlju stvarala naša Domovina, mnogi su mislili da je bolnica utočiste, što je trebala biti, mnogi su nas uvjeravali da se osoblje bolnice, ranjenici, civili, branitelji odvode tek na zarobljenička ispitivanja, nakon čega će biti pušteni. Neke od njih smo pronašli, u daleko skrivenoj raki kojoj ćemo danas hodočastiti, nitko od njih nije imao pravo po sudu krvnika – braniti se, nitko od njih nije imao pravo na poštenje, na ljudskost, na život.

Neke od njih nismo još uvijek našli, iznova se javlja pitanje da li ćemo ikada. No vjerujte, ustrajati moramo, dokle god ih se sjećamo dokle god ih tražimo, nada postoji. Cijeli rat srčanu snagu branitelja nosila je vjera, nosila je nada. Time smo i mi danas obvezni nadati se i spominjati ih dok ih ne pronađemo, dok je nas.

I ludost i hrabrost branitelja Domovinskog rata zauvijek će ostati u našim srcima, stoga moramo iz sveg glasa moliti, tražiti ali i poštivati žrtvu na sve poginule, žrtvu na sve nestale, kao i žrtvu na sve one branitelje koji nas okružuju koji su zajedno sa našim ubijenim očevima tvorili obranu od zvjerskih napada agresora. Istina o Domovinskom ratu nikada ne bih izašla na vidjelo bez znanih i neznanih heroja Domovinskog rata, bez svjedoka napada na osnivanje Slobodne Hrvatske, stoga dragi prijatelji velika mi je čast vidjeti da se upravo među Vama nalaze i oni, koji su se rame uz rame borili za našu istinu, koji se za tu istinu bore i danas. I molim ih ovim putem da budu i glasniji u ponosu istine koja nas sve mora okružiti – koja nam svima mora pokazati put. Jer istina se zameće, nestaje, izvrće, to nikada ne smijemo dopustiti, upravo radi svih naših i vaših članova obitelji i prijatelja kojih danas radi stvarana te iste istine među nama nema. Oni su na putu do nje nestali, poginuli, ubijeni! Neka im je vječna slava i hvala.

Okupljenima se obratio zamjenik gradonačelnika grada Vukovara, gospodin Marijan Pavliček, koji je također koračao mimohodom. Iskazao je zadovoljstvo da već sedmu godinu po redu vidi da na ovaj mimohod dolaze ljudi iz svih krajeva Hrvatske, posebno mladi koji su nosioci budućnosti i na kojima je da se istina o Domovinskom ratu nikada ne zaboravi. Okupljenima se obratio i predsjednik gradskog vijeća grada Vukovara koji dolazi iz redova naše populacije. Tom prigodom iskazao je zadovoljstvo što mimohodom svake godine korača sve više ljudi i što svake godine pokazujemo jedinstvo i upravo tim jedinstvom odajemo počast svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima. Naglasio je da mu je osobita čast što svake godine na mimohod dolaze udruge iz Škabrnje koja dijeli tešku sudbinu sa gradom Vukovarom. Program je zaključila Jelena Zera Gavrić stihovima:

Oni su mrtvi – al’ priđite bliže;

Vidite tračak taj blijedi i fini;

Čudno to svjetlo, što s groba se diže;

To ideali su besmrtni njini.

 

Vidjeli ste ih – te turobne humke;

Rake heroja,

Što mrijeti su znali.

Pođite sada, al’ pođite šutke!

Znajte da oni i za vas su pali…

 

Nakon što je formirana kolona krenuo je mimohod dug 9 kilometara. Velika nam je čast što su ove godine s nama koračali ljudi iz raznih krajeva Hrvatske, a osobito članovi udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata koje je spojila sudbina. Ove godine priključila nam se i novoosnovana udruga udovica poginulih hrvatskih branitelja grada Vinkovaca.

Dolaskom na mjesto masovne grobnice Ovčara, položeni su vijenci i svijeće za sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile odvedene iz opće bolnice Vukovar. Vijence su položili izaslanstva Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Vukovar, Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i braniteljskih udruga Grada Vukovara, Udruga djece poginulih i smrtno stradalih hrvatskih branitelja Cetinske krajine, Udruga civilnih žrtava Domovinskog rata grada Zadra i Zadarske županije sa mještanima Škabrnje, Udruga maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije, te brojne druge udruge i građani.  Prigodni program pod sloganom: Ovčara – bol koja se nikada ne zaboravlja“ i ove godine je organizirala Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Vukovar. Tijekom programa učenici Gimnazije Vukovar izgovorili su imena svih žrtava masovne grobnice Ovčara i izveli prigodni recital, a molitvu za ubijene branitelje i civile na Ovčari predvodio je fra Ivica Jagodić, župnik Sv. Filipa i Jakova.

Sudionici mimohoda „Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga“ potom su otišli u Spomen dom Ovčara – mjesto gdje su iz bolnice dovedeni ljudi prije nego su im zauvijek presudili vojnici JNA. Sudionici mimohoda također su obišli i Muzej Domovinskog rata u sklopu vojarne, te muzej „Vukovarska bolnica 1991.“.

U Hrvatskom domu Vukovar, u organizaciji udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, prikazan je dokumentarni film „Sunčica“ o počinjenom zločinu nad ženama i muškarcima u Domovinskom ratu. Voditeljica programa i tajnica udruge, Sandra Milić pozvala je sve okupljene da minutom tišine odaju počast svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima, a himnu Republike Hrvatske odsvirao je tamburaški sastav „Kućerak u Srijemu“. Voditeljica su okupljenima obratila riječima: Ponos – upravo njega osjećamo koračajući Njima u čast. Njima koji su svoje živote dali za slobodnu Republiku Hrvatsku, za ponosnu Domovinu i na ponos svih nas. Kao društvo odgovorni smo da se istina o Domovinskom ratu nikada ne zaboravi, a da se žrtava svi ponosno sjećaju. Oni su heroji naše Domovine.

Heroji su svakako i ove žene i muškarci koje ćete vidjeti u dokumentarnom filmu Sunčica. Sunčica je postala simbol borbe i hrabrosti. Obaveza cjelokupnog društva je da se zajedno borimo za istinu i pravdu. Pravda je ovim ženama i muškarcima danas potrebna jer buduće generacije moraju znati tko je žrtva, a tko agresor. Kako bi smo gradili bolju budućnost prvo moramo riješiti svoju prošlost. Jedino nas istina može odvesti na taj put, a istinu o svojim najmilijima danas još uvijek traži 938 obitelji. Nemojmo nikada zaboraviti na njihovu žrtvu!

Okupljenima se obratila zamjenica gradonačelnika grada Vukovara, gospođa Marija Budimir koja je iskazala osobitu čast i ponos biti dijelom ovog programa i mimohoda kojeg su već sedmu godinu po redu organizirali članovi UDPNHBDR. Također se okupljenima obratio i Igor Gavrić, predsjednik gradskog vijeća grada Vukovara koji je izrazio ponos da smo se danas dostojanstveno okupili u čast svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila na godišnjicu masakra na Ovčari. Povezivanjem dviju najvećih masovnih grobnica šaljemo poruku da je svaka žrtva jednako važna i da moramo ustrajati da sve pronađu sve nestale osobe iz Domovinskog rata, a da pravda pronađe svoj put. Ispred udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata obratila se Jelena Zera Gavrić koja je posebno pozdravila gospođu Mariju Slišković, predsjednicu udruge Žene u Domovinskom ratu i članice udruge „Sunčica“. Današnji ponos kojeg osjećamo moramo nositi sa sobom tokom cijele godine, žrtvu koju su naši najmiliji dali za slobodu Domovine i svih nas moramo prije svega poštivati, a istinu o Njima prenositi na buduće generacije. Oni su temelj stvaranja naše slobode, njihova žrtva će zauvijek biti upisana u povijest Republike Hrvatske, a na nama je da se povijest nikada ne zaboravi.

Nakon potresnog filma „Sunčica“ koji govori o zločinu silovanja u Domovinskom ratu, okupljenima se obratila gospođa Marija Slišković. Nakon ovog filma koji govori o istini i događajima o kojima je društvo godinama šutjelo, teško je govoriti. Dužnost svih nas je truditi se da pravda pronađe svoj put, biti potpora svakoj osobi koja skupi hrabrosti i progovori svoju istinu. Izrazila je veliko zadovoljstvo da je upravo naša udruge organizirala ovo i da se kao mladi ljudi trudimo da se povijest nikada ne zaboravi, a da se žrtve iste vrednuju. Na pozornicu su tada pozvane i žene iz udruge „Sunčica“ koje su okupljani pozdravili pljeskom. U ime organizatora, Jelena Zera Gavrić, uručila je ženama cvijeće i Vodotoranj, dok je voditeljica programa, Sandra Milić čitala prigodni tekst:

Vodotoranj – svakodnevno je trpio napade srbočetničke vojske. Svaki metak, svaka granata, bili su novi udarac na njega, udarac na sve nas. Ali on se nije dao. Nije dozvolio krvniku da bude jači. Godinama je čekao povratak svojeg naroda, a njima je bio trn u oku. I kada se konačno njime zavijorila hrvatska zastava, postao je ponos svih nas. Danas je postao simbolika svih žrtava rata. Bez obzira koliko metaka i udaraca primili, danas su među nama istinski heroji i heroine Domovinskog rata.

Pokloni su uručeni i drugim predstavnicima udruga proizašlih iz Domovinskog rata iz cijele Republike Hrvatske. Program je završen pjesmom „Iznad polja makova“ u izvedi tamburaškog sastava „Kućerak u Srijemu“ u čijem sastavu je i član naše udruge. Program „Vi ste naš ponos – mi smo Vaša snaga“ završen je Svetom Misom u crkvi B.D.M. Kraljice Mučenika u Vukovaru.

Podijeli ovaj tekst:

Posljednje dodano

Hodočašće u Međugorje

U organizaciji Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine i Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata

Opširnije »